Môj jediný skutočný výsledok volieb

Autor: Samuel Lehotský | 25.11.2013 o 11:41 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  24x

Včera, 23. novembra, vyhral v Banskej Bystrici voľby Marián Kotleba. Všade okolo seba čítam samé vyjadrenia ľudí, ktorí sa nad danou situáciou pohoršujú, dištancujú sa od nej, alebo vykrikujú na jeho voličov, ako to, že ho volili, že je nebezpečný, alebo že ľudia sú tak hlúpi a že Slovensko nemá žiadnu budúcnosť.

Hovorí sa, že vo voľbách vyhral fašizmus a neonacizmus a ľudia si automaticky predstavujú tie najkatastrofickejšie scenáre. Treba si však uvedomiť, že Kotleba získal 55,5% hlasov, pri účasti 24,6% je to 13,7% všetkých voličov – to v podstate znamená, že dostal hlas od každého siedmeho človeka (v kraji). V skutočnosti veľmi pochybujem, že by takto veľa ľudí naozaj uznávalo Hitlera, alebo chcelo návrat Slovenského štátu.

Celým tým chcem povedať len to, že život nie je taký čiernobiely a volič Kotlebu nie je automaticky neonacista. Dokonca nemusí byť ani nenávistný človek a akokoľvek negatívny postoj môže zastávať voči Rómom, neznamená to, že by ich chcel v skutočnosti týrať alebo postrieľať. Ako by to bolo fajn, keby sa tak radšej tá pohoršená polovica snažila Kotlebovým voličom porozumieť a nie ich hneď odsudzovať z ich vlastného, „správneho“ uhlu pohľadu. Myslím si, že každého názor je založený na jeho vlastných skúsenostiach a že celá táto diskusia by nemala vyzerať „ako môžeš byť tak slepý, že si ho volil?“, ale skôr „prečo si ho volil?“. Ľudia by sa mali snažiť pochopiť jeden druhého a nie si svoje názory navzájom vnucovať.

Keby sa tak radšej zamysleli nad tým, či nie je skôr zlý volebný systém, ktorý rozdeľuje ľudí na 2 skupiny, kde prakticky po každých voľbách bude polovica národa nahnevaná na tú druhú polovicu. Načo nám je druhé kolo volieb? Prečo nemôžeme mať radšej 2 županov? Podľa prvého kola by potom bolo spokojných dve tretiny voličov (70,8%). Prečo nie hneď troch? To by uspokojilo až 85,9% ľudí. A prečo nie toľko županov, koľko by bolo treba na to, aby bolo spokojných xx percent ľudí?

Pre mňa jediným výsledkom týchto volieb je akurát to, že som si uvedomil, ako veľmi politika ľudí od seba odďaľuje. A toto ma osobne dosť trápi, možno práve preto, že som voliť nebol, pretože ak už má niečo priamy dopad na život človeka, tak sú to v prvom rade jeho vzťahy s ostatnými ľuďmi a až ďaleko, ďaleko za tým je politická situácia. Ak to niekto dočítal až sem, tak ho prosím len o to, aby sa snažil pochopiť tých, ktorí nezdieľajú jeho názor. Pomocou porozumenia ostatných totiž možno uvidí, že skutočným problémom tu nie je dopyt po neonacizme, ale že za tým celým možno stojí niečo úplne, úplne iné.

Ak budete odo mňa chcieť čítať aj ďalšie blogy, môžem Vám ich posielať na email: http://tinyletter.com/slehotsky

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?